Francuska Federacja Historycznych Audioprzewodników

Muzeum w Luwrze

Audioprzewodnik w języku polskim


Play

Bezpłatny przewodnik audio

fr    Louvre Museum    Louvre Museum    Louvre museum    museo di Louvre    Museo del Louvre    музей Лувр    罗浮宫博物馆    Palác Louvre    O Palácio do Louvre    Louvre-palatset     Louvre-palasset    Muzeum w Luwrze    Μουσείο του Λούβρου    Louvre-palota
Android - pobierz aplikację za darmo z Google Play iPhone - pobierz aplikację IOS z App Store


 Muzeum w Luwrze
Luwr to dawny pałac królewski położony w 1. dzielnicy Paryża, na prawym brzegu Sekwany, między Ogrodami Tuileries a kościołem Saint-Germain-l'Auxerrois. Rozciągający się na powierzchni ponad 135 000 m2 Luwr jest największym pałacem w Europie i drugim co do wielkości budynkiem na kontynencie po targu kwiatowym w Aalsmeer. Dziś jest siedzibą Luwru.

Budowa Luwru jest nierozerwalnie związana z historią Paryża. Rozciąga się na ponad 800 lat, chociaż ogólny plan pałacu powstał dopiero w okresie renesansu. Karol V założył tam swoją rezydencję, nadając pałacowi status, który zachował do panowania Ludwika XIV.

Z 10,2 milionami odwiedzających w 2018 roku - jedną czwartą z nich Francuzami - jest to najczęściej odwiedzane muzeum na świecie i najczęściej odwiedzane miejsce kulturalne we Francji przed Wieżą Eiffla, katedrą Notre-Dame de Paris znajdującą się w szef zabytków z bezpłatnym dostępem, szacowany na 13,6 mln odwiedzających.

Luwr Palais Royal

Spacerując po salach jednego z największych dzisiejszych muzeów na świecie, często zapominamy, że Luwr, będąc twierdzą, stał się na kilka stuleci miejscem zamieszkania monarchy i jego rodziny. Czasami władcy mieszkali tam tylko przez krótki czas, preferując słodycze Doliny Loary lub blask Wersalu. Meble i przedmioty dekoracyjne już dawno zniknęły, ale ściany i sufity są świadectwem czasów, które już minęły. Spaceruj po salach, sypialniach, schodach czy stajniach pałacu: z nielicznych śladów średniowiecza wejdź do wspaniałych wnętrz z czasów Króla Słońca ... i marz o blasku zamkowego życia.

01- Salle Saint-Louis

Średniowieczny Luwr - pokój 137

Kiedy Philippe Auguste podjął decyzję o budowie Luwru około 1190 r., Budynek nie był przeznaczony na siedzibę króla, miał pomieścić garnizon. Niewiele wiadomo o budynku, co wyjaśnia, dlaczego nie można określić funkcji tego pomieszczenia. Tutaj jesteś zanurzony w półmroku jedynego średniowiecznego wnętrza, które wciąż zachowało się w Luwrze. Przeplatają się tu trzy epoki: mury pochodzą od Philippe Auguste (1180-1223); obecnie zniszczone sklepienia i ich wsporniki z Saint Louis (1226-1270) - stąd nazwa nadana temu pomieszczeniu; jeśli chodzi o potężne arkady, które zajmują jedną trzecią powierzchni, pochodzą z XVI wieku. Obserwuj, jak „ubierają” jedną z tych kolumn, które niegdyś podtrzymywały sklepienie. Wystrój pokoju jest stonowany, ale schludny. Zwróć uwagę na eleganckie listowie kapiteli kolumn lub wykrzywione głowy, które zdobią uskoki sklepień na ścianach. Pierwotnie niski pokój i częściowo wykuty w ziemi, ten obecnie niewidoczny pokój był kiedyś oświetlony oknami przebitymi w górnej części ścian.

Dojazd do następnej pracy: Powróć po modelu i na podeście skieruj się schodami w górę po lewej stronie. Pierwsze drzwi, które otwierają się po twojej prawej stronie, prowadzą do pokoju Kariatydów.

02- Pokój Kariatyd

Starożytności greckie, etruskie i rzymskie - sala 348

Odwiedź otoczenie

France - Ile-de-France - Paris - Paris